KÖTÜ FİL - İYİ AT

Kendi piyonlarıyla çevrili olduğu için hareket alanı sınırı olan File "kötü Fil" denilmektedir. Kötü Fil çok az sayıda kareyi kontrol edebilir. Tersine "İyi Fil" kendi piyonlarıyla çevrili olmadığı için hareket kabiliyeti daha yüksektir.Pozisyona göre değişmekle birlikte genel olarak:

- Eğer açık renkli karede hareket eden bir File sahipseniz piyonlarınız her zaman koyu renkli karelerde olmalıdır.

- Eğer koyu renkli karede hareket eden bir File sahipseniz piyonlarınız her zaman açık renkli karelerde olmalıdır.

- Eğer rakibinizin Fili varsa , piyonlarınızı her zaman rakip Filin hareket ettiği renkteki karelere koymalısınız.

Fil Ata göre daha hareketlidir. Her iki kanatta piyonların olduğu durumlarda Fil Ata göre çok daha kuvvetlidir.

Kapalı oyunlarda At genellikle daha etkilidir. Fakat her pozisyonun kendine has özellikleri olduğunu ve buna göre değerlendirilme yapmak gerektiğini untumayın.

Kötü Fil İyi At - Örnek oyun

Diyagramın altındaki dügmelere basarak veya diagram yanındaki notasyonu tıklayarak pozisyonları hareketlendirebilirsiniz.

Tartakower - Gromer ( 1933 ) arasında oynanan aşağıdaki oyunda Siyah Fil ' in hareketi kendi piyon zinciri tarafından sınırlandırılmıştır. Bu yüzden Fil Kötü Fil 'dir. Rakip piyonlar farklı renkteki karelerde olduğu için Fil Beyaz Piyonlara saldıramamaktadır. Bu karışık durumda Beyaz At hareketliliği sayesinde çok etkilidir.

54. hamlede eğer Fxe5 oynarsa ( 55. Şxe5 Şd7 56. Şd5 Şc7 57.Şe6 Şb7 58.Şd7 Şb8 59.Şc6 Şa7 60.Şc7 Şa8 Beyaz piyonları alır . )

Siyah 66. hamlede terk eder. Siyahın Fba3 ve Fb4 hamlelerinden başka hamlesi yoktur. Beyaz c4 ve d5 piyonlarına saldırabilir. At ile Siyahın Şb6 hamlesine engel olur.
Diğer satranç taktikleri